Nikšić: I u Gimnaziji ima slobodnih mjesta, učenicima zanimljivi novi smjerovi

Srednje škole u prvom roku nijesu upisale planirani broj učenika

U matematičkoj gimnaziji ostalo je 15 slobodnih mjesta, a u sportskoj 15. U Srednjoj stručnoj potpuno su popunjena odjeljenja elektrotehničara za razvoj veb i mobilnih aplikacija, a u ekonomsko-ugostiteljskoj sva četiri odjeljenja ekonomskog tehničara, te po jedno hotelsko-turističkog i pravno-administrativnog. U Prvoj srednjoj stručnoj školi popunili su dva odjeljenja zdravstvenog i farmaceutskog tehničara

Učetiri nikšićke srednje škola konkursom je za upis u prvi razred bilo mjesta za 1.372 učenika. Gimnazija je planirala da upiše ukupno 336 učenika, Srednja stručna škola 392, Prva srednja stručna škola 364 i Srednja ekonomsko-ugostiteljska 280 učenika.

Nakon prvog upisnog roka ostalo je slobodnih mjesta u svim školama.

ČETVRTI STEPEN

Pomoćnica direktora Gimnazije „Stojan Cerović“ Slobodanka Žižić kaže da su ove godine raspisali konkurs za više učenika nego protekle 2024/2025, te da je zbog toga ostalo upražnjeno 114 mjesta za opšti smjer.

– Upisali smo 138 svršenih osnovaca, u šest odjeljenja, ali smo konkurs imali i za jedno odjeljenje matematičke gimnazije i tu imamo još 15 slobodnih mjesta, a polovično interesovanje je vladalo i za sportsku gimnaziju, pa je tu ostalo 13 upražnjenih mjesta – riječi su Žižić.

U Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi imali su konkurs za ukupno 10 odjeljenja sa po 28 učenika. Popunjena su sva četiri odjeljenja ekonomskog tehničara, jedno hotelsko-turističkog i jedno pravno-administrativnog tehničara. Za drugi upisni rok ostalo je po nekoliko slobodnih mjesta u odjeljenju gastronomskog tehničara, kao i za zanatska zanimanja prodavca, konobara i kuvara kao zanimanja za koja posljednjih godina vlada sve veće interesovanje.

Srednja stručna škola planirala je upis 14 odjeljenja sa po 28 učenika. Za 2025/2026.

nudila je školovanje za elektrotehničare elektronike, energetike, elektronskih komunikacija i računarskih sistema i mreža i smjerove (takođe iz četvrtog stepena stručne spreme) – elektrotehničar za razvoj veb i mobilnih aplikacija, kao i grafički tehničar i tehničar zaštite životne sredine. Uz to, konkurs je bio raspisan i za zanatlije – elektroinstalater, monter elektronske komunikacione infrastrukture, auto-električar, instalater sistema obnovljivih izvora električne energije, zatim frizer, modni krojač i kozmetičar.

Jedino je u potpunosti popunjeno odjeljenje elektrotehničara za razvoj veb i mobilnih aplikacija. Zatim, upisana su 22 buduća elektrotehničara energetike, 18 elektrotehničara računarskih sistema i mreža, 18 elektroinstalatera, svega sedam elektrotehničara elektronike, isto toliko grafičkih tehničara, 16 auto-električara, 13 montera elektronske komunikacione mreže, 14 frizera i 22 kozmetičara. Modni krojač, grafički tehničar i kozmetičar su novi smjerovi.

U Prvoj srednjoj stručnoj školi, koja je planirala da upiše 12 odjeljenja sa po 28 đaka, zadovoljni su nakon prvog upisnog roka. Manje interesovanje je vladalo za zanate, a uobičajeno najveće za medicinsku struku.

NOVI ZANATI

Direktor te škole Radomir Krstajić ističe da su popunili dva odjeljenja zdravstvenog tehničara, jedno farmaceutskog tehničara, da za zvanje tehničar mehatronike imaju još 11 slobodnih mjesta i tri mjesta u odjeljenju tehničar arhitekture i dizajna enterijera.

– Da se školuje za auto-mehaničara prijavio se 21 učenik, za sada imamo po šest budućih bravara – zavarivača i vodoinstalatera, a za proizvođača prehrambenih proizvoda prijavilo se sedam svršenih osnovaca. Dakle, interesovanje za zanate, odnosno treći stepen stručne spreme i ove godine je slabo, ali imaćemo i drugi upisni rok i nadam se da ćemo imati zainteresovanih učenika – riječi su Krstajića.

Prva srednja stručna škola, FOTO: R. Perošević

Ta škola je ove godine ponudila dva nova smjera – mašinski tehničar energetike i termotehnike i proizvođač prehrambenih proizvoda.

Zanimljivo je da ni lani u Prvoj srednjoj stručnoj školi nijesu mogli popuniti odjeljenje pekara, iako je pet nikšićkih privrednika, koji se godinama uspješno bave tom djelatnošću, postiglo dogovor da tokom školovanja stipendira učenike za zvanje pekara, a zagarantovano im je bilo i zaposlenje nakon tri godine.

Očigledno, vrlo male izmjene samo u nazivu profila uspjele su da privuku svršene osnovce, a to potvrđuje i podatak o zainteresovanima za arhitekturu i dizajn enterijera ili, recimo, za zvanje kozmetičara.

Bodovni prag za upis ostaje isti – 60 bodova za gimnazije, 48 za četvorogodišnje stručne škole.

Učenici koji upišu trogodišnje stručne obrazovne programe (npr. kuvar, konobar) imaju mogućnost školovanja po dualnom modelu, koji podrazumijeva učenje kroz rad, odnosno obavljanjem prakse kod poslodavca. Tokom trajanja praktične nastave, učenicima se obezbjeđuje mjesečna novčana naknada, koja se progresivno uvećava svake školske godine – od najmanje 10 odsto do 20 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori.

izvor: pobjeda.me

Loading

Total Views: 42

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back To Top