Održan okrugli sto o upravljanju hemijskim otpadom

Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) organizovalo je Okrugli sto u okviru projekta “Doprinos sigurnijem upravljanju hemikalijama”, na kojem se razmatralo o aktuelnim izazovima, problemima i mogućim rješenjima o upravljanju hemijskim otpadom u Crnoj Gori i Nikšiću.

Okrugli sto je organizovan sa ciljem da omogući dijalog između relevantnih aktera i zainteresovanih strana o mogućnostima rješavanja problema zaostalih hemikalija u preduzećima, istakao je Miodrag Karadžić iz DMEN-a, koje je na ovu temu izradilo i informativnu brošuru. Kada je u pitanju Nikšić, navodi da je fokus bio na stanje postrojenja Žljezare.

“Kao NVO koja se bavi zaštitom životne sredine zadovoljni smo sa programom rada koji trenutno sprovode, iako Želejzara uslijed tarnsformacije već duži period ne proizvodi čelik, a te hemikalije koje su zaostale i koje se sada nalaze u Željezari povezane su sa proizvodnjom čelika, što bi u slučaju inteziviranja proizvodnje došlo do njihove ponovne upotrebe. Imali smo priliku da čujemo i mišljenje ljudi iz TE Pljevlja i dobili ohrabrujuće informacije da je upravljanje hemikalijama u skladu sa standardima”, kazao je Karadžić i dodao da su pozvali i predstavnike firme celuloze i papira, te da bi volio da su bili još nek drugi predstavnici ali da su zadovoljni odazivom i da se nada da će ova tematika biti više u centru interesovanja relevantnih ustanova i institucija.

Prepoznat je izostanak javno dostupnog Registra hemikalija i biocidnih proizvoda, nepostojanje Centra za kontrolu trovanja, nerazvijen monitoring i identifikacija lokaliteta zagađenih hemikalijama. Nemanja Radonjić iz preduzeća D.O.O. “Hemosan” Bar, koje se jedino u Crnoj Gori bavi prikupljanjem, transportom, skladištenjem i izvozom opasnog i neopasnog otpada, ističe da se hemijski otpad najviše generiše iz centralnog regiona.

“Prezentacija je dominantno bila usmjerena na industrijske hemikalije i izazove sa kojima se susrećemo na terenu. Kada je u pitanju ova vrsta hemikalija, Crna Gora je manje-više zatvorila to pitanje, jer je mali broj postrojenja ostao u funkciji, a ono što je zaostalo je uglavnom zbrinuto”, istakao je Radonjić.

Projekat “Doprinos sigurnijem upravljanju hemikalijama” koji realizuje DMEN u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencije za zaštitu životne sredine, finansijski je podržan od strane Programa UN za razvoj (UNDP). Događaju su prisustvovali i predstavnici Ekološke inspekcije, Opštine Nikšić i Pljevlja i ekoloških organizacija civilnog sektora.

izvor: mladiniksica.me

Loading

Total Views: 48

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back To Top