Žele da ukažu na teme koje opterećuju prošlost i društvo

Večeras zatvaranje UnderhillFesta, na repertoaru i tri kratka dokumentarna filma kao rezultat Teen Docs radionice

Kratki dokumentarni filmovi, koji nastaju u okviru Teen Docs radionice, ne rješavaju velike probleme, ali da mogu osvijetliti važne teme i pokrenuti dijalog. Tehnologija danas mladima daje veliki prostor za izražavanje i povezivanje kroz priču – kazala je Petrović-Varagić

Tri kratka dokumentarca koja su nastala u okviru Teen Docs radionice, a koje je pripremilo 12 gimnazijalca iz Podgorice i Danilovgrada, biće prikazani večeras, na završnoj večeri UnderhillFesta, nakon što u 20.30 sati u Njegoševom parku žiri saopšti nagrade u regionalnoj i međunarodnoj selekciji. 

 – Svake godine dolazi toliko djece sa širokim spektrom interesovanja. Već u prvim idejama vidi se koliko su kreativni, ali i spremni da uče i brane svoje stavove i ideje pred našim sugestijama – rekao je za PR centar umjetnički direktor i selektor Underhill Festa Vuk Perović.

Osim Perovića, filmskog kritičara i producenta, predavači na radionicama bili su: filmski reditelj Dejan Petrović, reditelj i direktor fotografije Ivan Čojbašić, menadžerka u kulturi i producentkinja Slađana Petrović-Varagić, reditelj David Todorović i montažer Dmitar Janjušević.

EDUKACIJA

Perović je podijelio ličnu priču koja oslikava značaj edukativnih radionica ovog festivala.

– Nedavno sam imao zanimljiv susret u liftu, kada sam išao na sastanak. Sreo sam momka koji je prije dvije ili tri godine pohađao jednu od naših Teen Docs radionica. Rekao mi je da je upisao studije filma i medija. U tom trenutku osjetio sam izuzetan ponos na ono što radimo kroz UnderhillFest – naveo je Perović.

Pojasnio je da će kao rezultat radionice biti snimljena tri filma, a da će svi biti prikazani na završnoj večeri festivala, kada će učesnicima biti uručene diplome za učešće.

Mentorka radinice Teen Docs i izvršna direktorka Interakcija festivala Svetlana Petrović-Varagić je, govoreći o uticaju savremenih tehnologija na rad sa mladima, istakla koliko su oni danas digitalno pismeni, ali da još postoji neistražen prostor za kreativno izražavanje.

– Svi živimo u dobu ekspanzije savremenih tehnologija. Mladi su često pismeniji u korišćenju tih alata nego starije generacije. Međutim, čini mi se da još nijesu do kraja istražili sve kreativne potencijale koje te tehnologije nude. Vješti su u pravljenju atraktivnih videa za društvene mreže, ali svako od njih nosi neku priču, problem ili „kamenčić u cipeli“ koji ih žulja, nešto sa čim se mogu poistovjetiti i izraziti putem filma – rekla je Petrović-Varagić.

Ukazala je da kratki dokumentarni filmovi, koji nastaju u okviru Teen Docs radionice, ne rješavaju velike probleme, ali da mogu osvijetliti važne teme i pokrenuti dijalog.

– Tehnologija danas mladima daje veliki prostor za izražavanje i povezivanje kroz priču – kazala je Petrović-Varagić.

Učenik Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ iz Danilovgrada i jedan od učesnika radionice Vladimir Kojić kazao je da se film koji pripremaju bavi temom zavisnosti od alkohola.

– To je tema koja jeste često obrađivana, ali većinom kroz dosadne, televizijske forme koje se puštaju djeci u osnovnim školama. Kažu im „nemojte to da radite“, ali svi znamo da to uglavnom ne dopire do njih – naveo je Kojić.

Dio polaznika Teen Docs radionice sa mentorima na radionici, FOTO: PR Centar

Smatra da trenutni obrazovni i preventivni sadržaji koji se nude njihovim generacijama ne ostavljaju pravi utisak.

– Mi bismo to voljeli da promijenimo, da naš film bude nešto sa čim će mladi zaista moći da se poistovjete i razumiju poruku – poručio je Kojić.

ZLOČINI

Učenica Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ iz Danilovgrada Sofija Miranović, koja je učesnica Teen Docs radionice, istakla je da je atmosfera na radionici fenomenalna.

– Snimamo dokumentarni film koji se bavi jednim važnim, ali zaboravljenim istorijskim događajem. Tema filma je događaj iz Drugog svjetskog rata, kada su njemačke jedinice pokušale da u selu kod Plava, u roku od dva sata, ubiju što više ljudi. Želimo da ovim filmom pokažemo koliko su neki istorijski događaji nepravedno potisnuti i koliko je važno da se o njima govori – rekla je Miranović.

Jedan od učesnika radionice i učenik Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ iz Danilovgrada Ivo Jokić kazao je da se prijavio za Teen Docs radionicu kako bi stekao novo iskustvo, ali i razvijao timski duh.

– Imamo velike ambicije za film na kojem radimo. Naš film govori o životu u Podgorici i prati pet različitih osoba, što filmu daje dinamiku. Kroz njih želimo da prikažemo različite ličnosti koje zajedno čine jednu društvenu cjelinu – rekao je Jokić.

Teen Docs program podržali su Ministarstvo kulture i medija i kompanija One.

Film o okupaciji Rijeke zatvara UnderhillFest

Nakon projekcije kratkih dokumentarnih filmova gimnazijalaca, UnderhillFest biće zaključen projekcijom filma „Fiume o morte!“ Igora Bezinovića o okupaciji Rijeke u 19. vijeku, koji progovara i o usponu ultradesnice danas u Evropi. Film je osvojio nagradu „Tigar“ na 54. Međunarodnom filmskom festivalu u Roterdamu. Kroz izrazito inovativan stil, film progovara o fascinantnoj i široj javnosti nepoznatoj istorijskoj epizodi – tematizuje događaj u kojem je italijanski pjesnik, dendi i zagovaratelj rata Gabriele D’Annunzio prije stotinak godina zauzeo grad Rijeku.

izvor: pobjeda.me

Loading

Total Views: 37

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back To Top