U organizaciji nevladine organizacije (NVO) “Udruženje roditelja djece i mladih sa smetnjama u razvoju – Oaza”, u Bijelom Polju je održan okrugli sto na temu “Mogućnosti i modeli zapošljavanja osoba sa invaliditetom, sa akcentom na mlade i osobe sa intelektualnim smetnjama”.
Skup je dio šireg projekta “Pružanje integrisanih usluga mladima sa smetnjama u razvoju i odraslim licima sa invaliditetom u cilju ravnopravnog uključivanja u život zajednice i jačanje kapaciteta njihovih roditelja i organizacije”.
Kako je istakla Rasema Hekalo, sekretarka “Oaze”, cilj projekta je poboljšanje integracije mladih sa intelektualnim smetnjama i odraslih osoba sa invaliditetom kroz razvoj integrisanih usluga i podršku roditeljima.
– Zapošljavanje ovih lica je izuzetno specifično. Nemamo primjera da su naša lica našla posao, makar ne zvanično. Svi oni imaju jednaka prava i iste potrebe kao i njihovi vršnjaci (zdravstvene, obrazovne, emocionalne, socijalne, potrebe ličnog identiteta, potrebe za radnim angažovanjem, porodične i društvene), ali su u pojedinim slučajevima potpuno marginalizovani dio društva jer im je zadovoljavanje ovih potreba otežano – kazala je Hekalo.
Ona je ukazala da su, prema podacima Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, na evidenciji samo 22 mlade osobe sa invaliditetom (od 15 do 30 godina), od kojih devet ima završeno osnovno ili srednje obrazovanje po inkluzivnom programu. Više od trećine njih su korisnici novčane naknade.
– Poslije završetka školovanja, po izjavama roditelja, šanse za zaposlenje su minimalne. Pritom, mladi sa intelektualnim smetnjama su u najnepovoljnijem položaju u odnosu na druge vrste invaliditeta – naglasila je Hekalo.
U ime Opštine Bijelo Polje, skupu se obratio i Miloš Kljajević, rukovodilac Odjeljenja za ljudska i manjinska prava, koji je istakao da zapošljavanje osoba sa invaliditetom predstavlja jedan od najvećih izazova u oblasti društvene integracije.
Radionica “Zlatne ruke” pred zatvaranjem
Milka Stojanović iz “Udruženja paraplegičara za Bijelo Polje i Mojkovac” upozorila je da bez adekvatne podrške države i lokalne samouprave, postojeći napori mogu ostati bez rezultata. Kazala je da se nada da će jedan od zaključaka ovog projekta biti formiranje zaštitnog pogona i radnog centra za zapošljavanje lica sa invaliditetom sa intelektualnim smetnjama.
– Naša zaštitna radionica Zlatne ruke
osnovana je 2015. godine, ali je pred zatvaranjem. Zakon predviđa podršku, ali u praksi ona izostaje. Vjerujem da će jedan od zaključaka ovog projekta biti osnivanje novog zaštitnog pogona i radnog centra za osobe sa intelektualnim smetnjama – rekla je Stojanović.
– Osobe sa invaliditetom nose ogroman potencijal. Na nama kao lokalnoj zajednici je da im otvorimo vrata i stvorimo uslove da taj potencijal bude prepoznat, razvijen i priznat – poručio je Kljajević.
Skup je zaključen pozivom svim relevantnim institucijama da unaprijede saradnju i aktivno rade na stvaranju uslova za radnu integraciju ove populacije, kako bi mladi sa invaliditetom dobili ono što zaslužuju – šansu.
Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović