Najviše slobodnih mjesta ostalo je u Gimnaziji

Bijelo Polje: Rezultat junskog upisnog roka u prvi razred srednjih škola

Srednja stručna škola raspisala je konkurs za ukupno 336 učenika, upisano je 230. Najveće interesovanje polumaturanti pokazali su za oblast medicine. Novi zdravstveni smjerovi u toj školi uticali su na upis u Elektroekonomsku koja je od planiranih 252 popunila 230 mjesta. Gimnazija je upisala 69 od planiranih 168 ,,prvaka“

Tri srednje škole planirale su da u prvi razred 2025/26. godine upišu ukupno 756 učenika koliko ih je konkursom traženo u junskom roku. U svakoj je ostalo slobodnih mjesta – ukupno 307.

Najveće interesovanje učenici su pokazali za Elektro–ekonomsku, mjesta u Srednjoj stručnoj popunjena su polovično, a najviše slobodnih ostalo je u Gimnaziji „Miloje Dobrašinović“.

PROGRAMI

Srednja stručna škola raspisala je konkurs za ukupno 336 učenika. Na četvorogodišnjim programima upisaće po odjeljenje tehničar za špediciju, carinu i organizaciju transporta, tehničar automehatronike, hotelsko-turistički tehničar, tehničar drumskog saobraćaja, zdravstveni tehničar, farmaceutski i ginekološko-akušerski tehničar.

Od smjerova za koje školovanje traje tri godine planiran je upis po jednog odjeljenja prodavač (28 đaka) i proizvođač prehrambenih proizvoda, kombinivanog odjeljenja (po 14 đaka) CNC operater/bravar-zavarivač i automehaničar/instalater termotehničkih sistema, konobar/kuvar.

Direktor Zoran Vuković saopštio je za Pobjedu da je ta škola u posljednje tri godine izrasla u veoma značajnu i uspješnu vaspitno-obrazovnu ustanovu.

– Menadžment škole uložio je velike napore za sveobuhvatni razvoj škole. Uvođenjem novih obrazovnih programa kao i kvalitetnoj promociji, ostvareni su dobri rezultati u upisnoj politici. U prvi razred upisano je 230 učenika, raspoređenih u 12 obrazovnih programa, trećeg i četvrtog stepena. Na nivou škole za 2025/26. godinu imamo ukupno 730 učenika – kazao je Vuković.

Naveo je da je u posljednje tri godine najveće interesovanje učenika za oblast medicine (zdravstveni tehničar, farmaceutski tehničar).

– Ove godine je za potrebe tržišta rada uveden novi smjer ginekološko-akušerski tehničar. Među traženim zanimanjima su i tehničar drumskog saobraćaja, hotelsko-turistički tehničar i tehničar za špediciju, carinu i organizaciju transporta. Zadovoljni smo i upisom trećeg stepena, tako da ćemo i u narednim godinama u zavisnosti od potreba tržišta rada, želja učenika i roditelja, kreirati upisnu politiku – istakao je Vuković.

U Srednjoj elektro-ekonomskoj, po riječima direktora Velibora Karličića, prvi upisni rok je protekao nešto malo ispod očekivanog.

Ta škola je raspisala konkurs za ukupno 336 učenika. Planirala je upis na četvorogodišnjim programima kombinovano odjeljenje po 14 đaka elektrotehničar računarskih sistema i mreža / elektrotehničar energetike, odjeljenje elektrotehničar za razvoj veb i mobilnih aplikacija, dva odjeljenja ekonomski tehničar, jedno pravno–administrativni tehničar.

Od obrazovnih programa trećeg stepena upisaće kombinovana odjeljenja elektroinstalater/instalater sistema obnovljivih izvora električne energije i autoelektričar/monter elektronske komunikacione infrastrukture, kao i po odjeljenje kozmetičar i frizer.

– Upisalo se 150 učenika. Poslije drugog upisnog roka čekamo odluku resornog ministarstva o odobrenju za formiranje odjeljenja. Nešto lošiji upis je posljedica odluke Ministarstva da Srednjoj stručnoj školi odobri tri odjeljenja iz oblasti zdravstva – kazao je Karličić.

Gimnazija „Miloje Dobrašinović“, prema konkursu, planirala je da upiše ukupno 168 svršenih polumaturanata.

Gimnazija „Miloje Dobrašinović”, FOTO: Facebook

Riječ je o tri odjeljenja opšte gimnazije – 84 učenika, te po jedno (28 đaka) sportske, filološke i matematičke. Novi smjerovi su filološka i matematička gimnazija.

V.d. direktora te vaspitno-obrazovne ustanove Jeva Šćekić kaže da je upisano 69 učenika.

– Najviše interesovanja bilo je za Opštu gimnaziju, a najmanje za Filološku. Ostalo je dovoljno mjesta za drugi upisni rok – kazala je Šćekić.

BODOVANJE

Bodovni prag za upis ostaje isti: 60 bodova za gimnazije, 48 za četvorogodišnje stručne škole.

Tokom prijavnog roka, škole će svakodnevno objavljivati ažurirane rang liste. Konačna rang lista biće objavljena do 24. juna, nakon čega se dostavljaju originalna dokumenta.

Upis u gimnazije i stručne škole vrši se prema opštem uspjehu, rezultatima eksterne provjere znanja, značajnim predmetima i priznanjima sa takmičenja.

Za specijalistička odjeljenja gimnazija (matematička, filološka, sportska) važe posebni uslovi.

Kandidati iz romske i egipćanske populacije dobijaju dodatnih šest bodova po principu afirmativne akcije.

Učenici koji upišu trogodišnje stručne obrazovne programe imaju mogućnost školovanja po dualnom modelu obrazovanja, koji podrazumijeva učenje kroz rad kod poslodavca.

Tokom trajanja praktične nastave, učenicima se obezbjeđuje mjesečna novčana naknada, koja se progresivno uvećava svake školske godine – od najmanje 10 do 20 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori.

izvor: pobjeda.me

Loading

Total Views: 32

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back To Top